Harry Potter ve Wicca

Witchcrafta dair herşey

Yetkili: 3. Süper Moderatör, 2. Co-Admin, 6. VIP, b. Parapsikoloji MOD

Harry Potter ve Wicca

İleti Racakras » 08 Mart 2014 00:51

Konunun başlığı her ne kadar bir çoğumuza saçma gelse de, özellikle küçük yaşta ki Wiccan arkadaşların Harry Potter'dan etkilenip cadılığa merak saldığı bir gerçek.

Aslında bu makalede değinmek istediğim bir kaç tane konu başlığı mevcut. Ve bir kaç tanesi zannediyorum ki illaki bir kaç kişinin hafızasında soru işaretlerine neden olmuştur.

Hollywood'un elinden çıkan bu gerçekten uzak film serisinde her ne kadar saçma olğunu düşünsek dahi biz Wiccanlar'dan bahsediliyor ve doğru ya da yanlış diğer dinlere mensup insanlara aktarılıyor.

İşte bu makaleyi yazma amacım aslen budur. Yani her ne kadar Harry Potter'ın bizim dünyamız için bir filmden ibaret olduğunu düşünsek de, Wiccanlık hakkında bir fikire sahip olmayan insanlara bu film aracılığı ile bir takım bilgiler aktarılıyor ve birine kalkıp cadıyım dediğinizde Harry Potter aklına geliyor ve doğal olarak sizi ciddiye almayarak aslında bizler için kutsal olan bir şey hakkında şakalar yapıp gülüyor.

Aslında durum bu derece ciddi. Yani Harry Potter malesef her ne kadar istemesek dahi insanlara bizim hakkımızda bir takım bilgiler veriyor ve insanlar bunun doğru ya da yanlış olduğunu düşünmeden Wiccan'lar hakkında ön yargıya kapılıyor.

O halde gelelim asıl konumuza...

1- Harry Potter'dan Özenip Wiccan Olmak.

Bu son derece yanlış bir şeydir. Zaten Wiccanlık ile ilgili ufak tefek bir kaç araştırma ile birlikte bunun ne kadar yanlış olduğunu fark edebilirsiniz.

Harry Potter'da ki büyücüler fiziksel boyutta uçarlar, fiziksel boyutta gözle görülür büyüler yaparlar, her şeyden önemlisi çoğu Hristiyandır. Bu her ne kadar göz önünde bulunmasa da, filmi dikkatlice izlediğiniz zaman Xmas, Halloween gibi Hristiyan bayramlarını kutlarlar ve Hristiyan davranış kurallarıyla hareket ederler. Masaya oturunca dua etmek gibi...

Wiccanlar ise adından da belli olduğu gibi Hristiyan değil, Wiccanlardır. Kendi Tanrı ve Tanrıçaları, inanç sistemleri ve ritüelleri vardır.

Bütün bunlar göz önüne serildiği zaman bir şahısın Harry Potter'dan özenerek Wiccan olması, başına tac taktı diye kendini kral zannetmesinden farksızdır.

Wiccanlık içten gelen bir inançtır. İki gün önce Müslüman iken Harry Potter'dan özenip Wiccan olamazsınız. Wiccan olmak için içinizde belli başlı inançlar olması gerekir. Doğanın güzelliğini fark etmiş olmanız gerekir vs vs.

NOT: Biliyorum ki bana "Wiccan olmayan biri de cadı olabilir." diye yorumlar gelecek. Fakat şahsım adına bunun saçma olduğunu düşünüyorum. Peki neden? Şöyle ki; Wiccan ritüelleri Tanrı ve Tanrıça ile bağlantılıdır. Onların yolunu izler ve hayatınızı onlara göre şekillendirirsiniz. Yani kalkıp sabah namazına gidip akşam gelip büyünüz tutsun diye Hecate ile ritüel yapmak abezdir. Kötüdür. Bana kalırsa ruhunuzu ikiye bölersiniz. Neye inanacağınızı şaşırdığınız için ruhunuz saçmalar ve sapmalara neden olur. Dolayısı ile iç huzura hiç bir zaman kavuşamazsınız. Ruhunuzun sarhoş bir insandan farkı kalmaz.

2- Harry Potter'da ki Büyüler Gerçek midir?

Bu internette sıkça karşılaştığım sorulardan biri. Çoğu kişi Harry Potter'da kullanılan büyü kelimelerinin (Örn: Expelliarmus) Latin dili özellikleri gösterdiği için gerçek olup olmadığını sorar durur. Zaten Latince bir şeyin direk olarak büyü ile ilişkilendirilmesi meselesini oldum olası anlayamamışımdır. Sanıyorum ki bu olay "Supernatural" gibi bir çok dizi ve filmde kullanılan Latince şeytan çıkartması yüzünden. Büyünün dili yoktur. Elbette çevrenizde ki insanların anlayamayacağı kelimeler kullanarak büyü yapmak havalı olabilir fakat büyü yaparken hitap da bulunduğunuz güçler elementler ve enerjilerdir. Elementlerin ve enerjilerin her hangi bir dil konuşmadığını ve zihin aktivitelerinizi görebildiklerini düşünürsek; isterseniz Türkçe, isterseniz Arapça her dilde büyü yapabilirsiniz. Sigiller bunun en büyük örneğidir. Bir insan sizin tarafınızdan oluşturulmuş bir sigile baktığında bir şey anlamayabilir Fakat siz bu sigili oluştururken onun ne anlama geldiğini bildiğiniz için evrende bunun ne anlama geldiğini bilecek ve siz sigili kullanırken onu istediğiniz anlamda okuyacaktır.

Elbette Harry Potter'da ki gibi asanızı birine karşı yöneltip "Avada Kedavra" dediğiniz takdir de o kişi ölmeyecektir, lakin şöyle de bir durum söz konusu:

Büyünün temeli inanç ve istektir. Zaten maji ile uğraşan çoğu insan bu yüzden düzenli meditasyon yapar. Meditasyon ile zihninizi odaklamayı ve susturmayı öğrenirsiniz. Bir büyü yapmaya çalıştığınızda zihniniz bunu tersleyecek ve olmaz, işe yaramaz, imkansız gibi kendi kendine konuşmaya başlayacaktır. İşte bu noktada yaptığınız meditasyonlardan yararlanacaksınız ve zihninizin sizin dikkatini bu şekilde dağıtmasını engelleyecek ve yaptığınız büyüye daha iyi odaklanarak ve inanarak yapacaksınız. Ve büyünüz sizin inancınız doğrultusunda gerçekleşecek yahut gerçekleşmeyecek.

Bütün bunları dikkate alarak Harry Potter'da ki "Patronus" büyüsünün işe yarayabileceğini söyleyebilirim. Dikkat ederseniz "yarayabilir" diyorum. "Yarar" demiyorum. Burada ki önemli nokta sizin inancınızdır. İnanırsanız işe yarar. Tabii ki bir de bilinen renk majisi, mum majisi bilgilerini de kullanmanız gerekmekte fakat şimdi burada bu kadar derine girmeyeceğim.

Patronus büyüsü hakkında kısaca değinmek istediğim nokta şu; hatırlarsınız ki Harry Potter bu büyüyü ilk kez öğrenecek iken öğretmeni ondan büyüyü kullanırken mutlu bir anısını düşünmesini ve ondan sonra sözleri söylemesini ister.

Bildiğiniz gibi Harry Potter'da bu büyü "Ruh Emiciler" üzerinde kullanılır. Bizim bulunduğumuz fiziksel dünyada bu şekilde bir yaratık bulunmadığına göre, Patronus büyüsünün kullanımı şu şekilde olabilir:

Zaman zaman hepimiz karamsarlığa kapılırız. Depresyondaymış gibi hissederiz. Duvarlar üzerimize gelir, nefes alamayız ve kaçacak delik ararız. Aslın Harry Potter'da var olan "Ruh Emiciler"in olayı da budur. Geldikleri zaman kişinin yaşam enerjisini sömürürler. Ta ki onları öldürene kadar ki bu da depresyonda ki bir kişinin intihar etmesine karşılık gelmektedir. Olaylar şimdi biraz daha mantık kazandı değil mi?

Diyelim ki olası bir depresyon halindesiniz. İşte bu noktada Ruh Emiciler'İn size saldırdığını düşünebilirsiniz. Fakat onlardan kurtulmanın yolunu zaten biliyorsunuz. Yapacağınız şey basit. Daha önce yaşamış olduğunuz mutlu bir anınızı aklınıza getireceksiniz. Örneğin aileniz ile yaptığınız güzel bir piknik. Bu anıyı size depresyonda olduğunuzu unutturana kadar düşünmeye devam edin. Film izlermiş gibi gözlerinizin önüne getirin. Bir süre sonra depresyonda olduğunuzu unutacaksınız. İşte tam o noktada zihin gücünüz devreye giriyor ve iş inancınıza kalıyor. Bundan sonrasında Patronus büyüsünün işe yaradığına sonuna kadar inanarak "EXPECTO PATRONUM!" diye haykırın ve seçtiğiniz bir hayvanın beyaz ışıklar içerisinde etrafınızda dönerek karanlığı sildiğini düşünün. Eğer yeterince inanarak yaptıysanız işe yaradığını göreceksiniz.

Ayrıca dikkat ettiyseniz, az önce de söylediğim gibi Harry Potter'da bu büyü kullanıldığında ortaya beyaz ışıktan bir hayvan çıkar ve Ruh Emiciler'i kovar. Bu size tanıdık geldi mi? Tabii ki de geldi ve bu hepimizin bildiği gibi bir renk majisi. Meditasyon yaparken kullanılan bir yönteme de çok benzer. Bkz. nefes alırken içinize bir beyaz ışık çektiğinizi düşünüp, verirken siyah olarak çıktığını görmek.

Sonuç olarak, Harry Potter'da kullanılan büyüler direk sözü söyleyerek gerçekleştirilemez. Diğer maji uygulamaları gibi inanarak ve isteyerek mümkün olabilir. Enerjinin doğru şekilde yönlendirilmesi söz konusudur.

3- Cadılar Yılanlar ile Konuşabilirler mi?

Yapım gereği her hangi bir şeye imkansız demeyi sevmiyorum. Tabii ki olabilecek bir şey ama çok fazla çalışma ve deneyim gerektirdiğini düşünüyorum. Bu yüzden bir cadının yılanlar ile konuşması çok düşük bir ihtimaldir.

Yine de filmde Harry'nin yılanlar ile konuşmasının şu şekilde bir gerçeklik payı var; az önce de bahsettiğim gibi meditasyon yaparken zihninizde ki düşünceleri susturursunuz. Bunun hayvanlar üzerinde denenen bir kaç da deneyi vardır. En bilindikleri arasında zihninizi susturup bir yılan ile etkileşime geçmek gelir. Hayvanların çoğu bizim zihin aktivitelerimizi okur ve ona göre davranır. Buna bir kaç örnek verebiliriz.

İlk olarak köpeklerin korkunuzu hissettiği söylenir. Aslında köpeklerin burnunda korkunuzun kokusunu alacak bir mekanizma yoktur. Köpekler sadece zihin aktivitelerinizi hissedebildikleri için korktuğunuzu anlar ve üzerinize gelirler hepsi bu.

İkinci bir örnek olarak ayılara ölü taklidi yapmayı örnek verebiliriz. Biliyorsunuz ki meditasyon yaparken nefesinize odaklanır ve bu şekilde zihninizi susturursunuz. Aynı şekilde bir ayı karşısında ölü taklidi yaparken korkunun etkisiyle ve ölü taklidi yapmaya odaklanarak kısa bir süre de olsa zihninizi susturur ya da ayı karşısında aciz olduğunuzu düşünürsünüz. Bunu fark eden ayı ise sizi olduğunuz yerde bırakarak uzaklaşır. Aynı şekilde yine köpek görünce yere oturmayı örnek verebiliriz.

Yani sonuç olarak zihninizi susturduğunuz da hayvanlar karşınızda daha rahat ederler ve sizinle temasa ve ya iletişime geçmekten çekinmezler. Hayvanlar arasında bu tür hislere en çok yoğunlukta sahip olan hayvanlar yılanlar ve örümcekler olduğuna göre, Harry Potter'ın yılanlar ile konuşmasını gerçek ile bu şekilde bağdaştırabiliriz.

Yani gerçek hayatta yılanlar ile direk konuşamasanız dahi, zihninizi susturarak onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu iletişim onlara saldırmalarını söylemek anlamına gelmez. İletişim her türlü olabilir. Bir yılana sizin elinizde rahat olacağını belli etmek bile onunla bir iletişime geçmek demektir.

4- Cadılar Süpürge ile Uçabilirler mi?

Okuduğum bir kaç kaynak da bunun astral alemde olabileceğine değinilse de, fiziksel alemde olması neredeyse imkansızdır. Fizikselalemde bunu başarabilmek için çok güçlü bir büyücü olmanız gerekir ki bu da neredeyse Tanrı ve Tanrıçalar ile eşit bilgeliğe sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. Yani böyle bir şeyin fiziksel aleme uyarlanması, altında bir gerçeklik payı olması mümkün değildir.

Yine de çok kurcalandığı zaman, cadıların düğün merasimleri sırasında süpürgeleriin üzerinden atlandığı bilinir. Bu da bir şekilde uçma ile bağdaştırılabilir. Ama ortada fiziksel bir uçma söz konusu değildir.

5- Harry Potter'da ki Yaratıklar Gerçek midir?

Bu yaratıklardan çoğu ruhsal boyutta var olan yaratıklardır. Örneğin; Gryphon, Ejderha vs. Fakat fiziksel boyutta var olmaları çok zordur.

Umarım Harry Potter cadılığı ve gerçek cadılık arasında ki farkları ve benzerlikleri temel olarak anlatabilmişimdir. Aklınıza takılan başka bir soru varsa sormaktan çekinmeyin. Elimden geldiği ve mantığımın yettiği kadarıyla cevaplamaya çalışacağım.

İyi günler dilerim.
Kullanıcı avatarı
Racakras
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 5
Kayıt: 07 Mart 2014 00:07
Cinsiyet: Erkek
Yaş: 22
Şehir: Eskişehir

Re: Harry Potter ve Wicca

İleti AvhaddaKedhavhra » 10 Mart 2014 22:21

Çok hoş ve mantıklı bir makale olmuş, teşekkür ederiz.

Sonunda birilerinin bazı gerçekleri kavradığını görmek gerçekten umut verici.
Kullanıcı avatarı
AvhaddaKedhavhra
Müdavim Aday Adayı
Müdavim Aday Adayı
 
İleti: 1077
Kayıt: 13 Eylül 2010 10:18
Konum: Sisler ve Gölgelerin arasında yürüyorum, Başlangıç ve Son'dan uzağım.
Cinsiyet: Erkek
Yaş: 70 USTU
Şehir: Yurt Dışı

Re: Harry Potter ve Wicca

İleti atima123 » 11 Ekim 2014 20:38

teşekkürler patronus büyüsünü deniyeceğim
Kullanıcı avatarı
atima123
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 61
Kayıt: 06 Nisan 2014 11:39
Cinsiyet: Erkek
Yaş: 13 ALTI
Şehir: İstanbul

Re: Harry Potter ve Wicca

İleti Yesilist » 30 Kasım 2015 18:21

Sihirli asaların gerçeklik payı hakkında da bilgilendirir misiniz lütfen? Bi sakıncası yoksa :)
Kullanıcı avatarı
Yesilist
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 3
Kayıt: 31 Ocak 2015 01:40
Cinsiyet: Erkek
Yaş: 22
Şehir: Yurt Dışı


Witchcraft

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok